Balaton – „węgierskie morze” zaprasza!

Po co nam Chorwacja i Adriatyk, skoro bliżej i na pewno taniej wyniosą nas wakacje nad Balatonem? To niezwykle lubiane miejsce wypoczynku naszych dziadków i rodziców, nadal może być świetnym sposobem na wczasy również dla całej rodziny. Balaton to największe jezioro położone w południowo-zachodniej części Węgier, a także największe w Europie Środkowej. Dowiedz się, dlaczego warto odwiedzić Balaton, jaki nocleg wybrać oraz kiedy najlepiej jest się tam wybrać?

2

Ciepło, płytko i leniwo

Prawie 600 km2 powierzchni, 77 km długości i 14 km w najszerszej części jeziora, które w czasach komunizmu na pewno nie cierpiało na brak turystów, teraz również może pochwalić się całkiem sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, w końcu mimo braku dostępu do morza, panuje tam bardzo przyjemny klimat. Temperatura wody Balatonu w lecie wynosi około 23° C, średnia głębokość to 3,2 m, a dni są tam przeważnie bardzo słoneczne. Około 200 km linii brzegowej pozwala na znalezienie wielu miejsc do wypoczynku. Przeważają tu trawiaste plaże, choć znajdą się też piaszczyste, jedna sztuczna w Balatonlelle, przygotowana specjalnie dla turystów, jak również kamieniste. Z kolei dno jeziora jest przeważnie piaszczyste, a także muliste. W końcu inną nazwą akwenu jest Jezioro Błotne. Kąpieliska ze słomianymi parasolkami, pobliskie kempingi i ośrodki wypoczynkowe ułatwiają wczasowanie nad Balatonem. Płytka woda zachęca tam do pobytu wraz dziećmi. Do tego znajdziemy tu różnorodne formy wypoczynku, od cichych miejsc dla wędkarzy, z dala od zgiełku turystów, przez dobrze wyposażone przystanie z żaglówkami i sprzętami do sportów wodnych.

Co zwiedzać nad Balatonem?

Poza rozkoszowaniem się „węgierskim morzem”, plażami i przyjemną wodą warto czasem uciec w kierunku niezwykłych miasteczek, które otaczają Balaton. Z pewnością warto odwiedzić Heviz, gdzie znajduje się największy naturalny basen termalny w Europie, w którym woda ma temperaturę 32° C, z kolei w w Zalakaros pociechy skorzystają z aquaparku, a rodzice mogą zawitać do winnic. Dla spragnionych tętniących życiem turystycznych miasteczek nie może się obyć bez wyprawy do największej miejscowości nad Balatorem czyli Siofok. Jest to pełne atrakcji, gwarnych knajpek, świetnej kuchni i pachnące winem miasto, skąd na piechotę można dostać się do rezerwatu przyrody Torek lub odwiedzić Muzeum Folwarczne, Akwarium Balatońskie czy obejrzeć letnie koncerty operetkowe.

Noclegi dla każdego

Znaleźć nocleg nad Balatonem nie jest trudno. Na całej jego długości można spotkać liczne pola namiotowe, kempingi oraz pokoje do wynajęcia. Balatończycy potrafili wykorzystać swoje miejsce zamieszkania, bo stworzyli bardzo przyzwoitą bazę noclegową dla turystów. Przeważają tu pensjonaty, domy wakacyjne i apartamenty z mnóstwem udogodnień. Na stronie edom.pl można znaleźć zakwaterowanie nad Balatonem idealnie dostosowane do potrzeb pod względem ilości osób, odległości od jeziora, wyposażenia, a także poznać opinie klientów i zarezerwować pobyt.

Jeśli planujesz wakacje nad jeziorem Balaton, sprawdź ofertę noclegów na www.edom.pl/noclegi/hu/620/balaton-węgry/.