Dlaczego warto zainwestować w buty wojskowe?

Buty o takiej charakterystyce nie są noszone wyłącznie przez służby mundurowe. Noszą je także miłośnicy sportów takich jak paintball, ASG czy survival. Świetnie sprawdzą się także w górach. Buty wojskowe, zwane też niekiedy taktycznymi, znajdują się o „półkę wyżej” od popularnego obuwia trekkingowego. Wynika to z zastosowania zaawansowanych technologii zapewniających najwyższą możliwą wydajność tego obuwia. Producenci intensywnie konkurują, systematycznie aplikując w swoich butach nowe rozwiązania. Obecnie najwyżej cenione marki butów wojskowych to 5.11 Tactical, Lowa, Magnum, Bates oraz Starforce.

Firma 5.11 Tactical ma w tej branży status marki kultowej. W jej ofercie znajdziemy szeroką gamę butów wojskowych, zarówno uniwersalnych, jak i przeznaczonych do używania w szczegółowo określonych warunkach (pustynnych, zimowych itd.). W większości modeli tej firmy zastosowanie znajdują następujące rozwiązania technologiczne: System Kick-Toe (wzmocnienie czubków dla ochrony palców), System TuffTek (zabezpieczenie czubków przed przetarciem), System Cinch (blokada sznurówek chroniąca przed ich przypadkowym rozwiązaniem), System Talon Stabilizer (rozwiązanie konstrukcyjne wspierające pracę stawu skokowego i zarazem chroniące go prze urazami), System Shock Mitigation (osłona antywstrząsowa).

a

Firma Lowa proponuje swoim klientom dwie konstrukcje podeszwy: Lowa Trekking (na długodystansowe wyprawy) oraz Lowa Backpacking (wyprawy wysokogórskie). Jako materiał wierzchni Lowa stosuje wytrzymałe i odporne na ścieranie Nubuck (skóra pełnoziarnista) i Cordurę (poliester/nylon). W butach Lowa stosuje się profesjonalne podeszwy Vibram, cechujące się doskonałą przyczepnością, która w górach jest niezwykle ważna. Warto tu wspomnieć o technologii Lowa SPS, polegającej na umieszczaniu w anatomicznie wrażliwych miejscach podeszwy specjalnych wkładek wykonanych z termoplastycznego tworzywa.

W podeszwy Vibram wyposażone są także buty wojskowe firmy Magnum. Tę markę wyróżnia technologia Ion-Mask polegająca na impregnowaniu włókien materiału wierzchniego fluorem, co zapewnia doskonały balans pomiędzy oddychaniem stopy a odpornością na przemakanie, a także stosowaniem antybakteryjnej wyściółki odprowadzającej wilgoć i likwidującej bakterie odpowiedzialne za przykry zapach.

Powyższy opis stanowi tylko krótkie przedstawienie zaawansowanych technologii, jakie współcześnie stosuje się w butach wojskowych. Mimo to nie powinien on pozostawiać wątpliwości co do tego, że w takie obuwie warto zainwestować.