Jak właściwie dbać o żagle?

Oczywiście niemal każdy kto złapie żeglarskiego bakcyla chciałby mieć do swojej dyspozycji najlepszy możliwy jacht (jeśli nie własny to chociaż wyczarterowany) oraz dobrej klasy żagle. Szczyt marzeń to oczywiście żagle typu 3Di lub żagle membranowe. Nawet gdy nie możemy sobie pozwolić na najwyższą klasę, bez względu na to jakie żagle posiadamy, możemy odpowiednio przedłużyć ich żywotność, jeśli będziemy o nie właściwie dbać. Nie chodzi tu bynajmniej tylko o ich odpowiednie użytkowanie, ale również o to, jak należy z nimi postępować po zakończeniu sezonu.

boat-sailboat-sail

Czyszczenie i suszenie żagli

Po zdjęciu żagli należy je bardzo dokładnie wyczyścić i wysuszyć. W tym celu najlepiej zamoczyć je na kilka godzin w wodzie z mydłem (w przypadku dużych zabrudzeń można też dodać nieco środka wybielającego), a następnie przepłukać dużą ilością czystej wody. Następnie należy żagle dokładnie wysuszyć. W tym celu można je rozłożyć na pomoście, trawniku, betonowym placu lub jakiejś innej płaskiej powierzchni. Przed złożeniem żagla należy się upewnić, że dobrze wysechł. Zbyt szybkie zwinięcie lub poskładanie materiału może doprowadzić do powstawania pleśni lub uszkodzeń tkaniny.

Reperowanie uszkodzonych żagli

Czyszczenie i suszenie żagla, to bardzo dobry moment na to, aby przyjrzeć się temu, w jakiej jest on kondycji. Pod koniec sezonu może się na nim pokazać nieco uszkodzeń. Najczęściej mamy do czynienia z rozdarciem lub przetarciem powierzchni dakronu, przetarciem kieszeni listwy grota, zniszczeniem obszycia likliny, ale też z drobniejszymi uszkodzeniami (dziurkami czy rozpruciami żagla na szwach). Poważne rozdarcia i uszkodzenia będą wymagały interwencji żaglomistrza. Z niewielkimi reperacjami powinniśmy poradzić sobie sami. W tym celu musimy zaopatrzyć się w specjalną igłę bosmańską, grubą nić poliestrową oraz tkaninę żaglową o gramaturze zbliżonej do reperowanego żagla. Bardzo przydatna może się okazać również specjalna taśma klejąca, służąca do szybkich napraw uszkodzonej tkaniny żaglowej. (Tego typu taśmę warto mieć na stałym wyposażeniu, ponieważ pozwala ona na wykonanie błyskawicznej naprawy nawet podczas żeglowania.)

Składanie i przechowywanie żagli

Kiedy żagle są już zreperowane i wyczyszczone, musimy je odpowiednio poskładać i przechować do następnego sezonu. Sposób przechowywania będzie zależał od typu żagli:

  1. żagle z miękko skalandrowanego dakronu (powszechnie stosowane w jachtach turystycznych) wystarczy po prostu starannie poskładać w kostkę i spakować do worka,
  2. żagle z twardo skalandrowanego dakronu bądź laminowane (stosowane głównie w jachtach regatowych) należy zwinąć w rulon, nie doprowadzając do tworzenia ostrych załamań.

Wszystkie typy żagli powinny być przechowywane w suchych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Jeszcze lepszą opcją jest zdanie się na usługi dobrej firmy czarterującej jachty np. www.vipjacht.pl i sezonowe wypożyczanie jachtu. Wtedy możemy mieć pewność, że wszystkie te zadania wykonają za nas wyspecjalizowani w tego typu czynnościach profesjonaliści.