Mazurskie atrakcje

Choć Kraina Tysiąca Jezior kojarzy się głównie z żeglugą po jeziorach i barwnymi miasteczkami portowymi, na Mazurach można odnaleźć również wiele innych atrakcji, których zwiedzenie z pewnością wzbogaci wczasy każdego wnikliwego podróżnika. Nadzwyczajna przyroda i krajobrazy zapierające dech w piersiach kryją w sobie warte uwagi zabytki historyczne, pozostałości po wspaniałych zamkach i pałacach oraz wiele rezerwatów przyrody. Miłośnicy spokojnych wędrówek, ciszy i odosobnienia znajdą na Mazurach szansę odkrycia dla siebie nowych miejsc z dala od gwaru i portowych tłumów. Każdy kto żegluje z chęcią odwiedzi miejsca, gdzie z przyjemnością odpocznie po dniu pod żaglami.

Mazurski Park Krajobrazowy

Zaadaptowany w 1977 roku ogromny teren Mazurskiego Parku Krajobrazowego składa się z lasów, rzek, jezior oraz przede wszystkim – z licznych rezerwatów. Ten niezwykły obszar położony jest na pograniczu moren oraz sandrów, dzięki czemu obfituje on w wiele rodzajów roślin, gatunków zwierząt i może służyć za miejsce do cichego, spokojnego odosobnienia wszystkim miłośnikom mazurskiej natury. Wśród 11 rezerwatów tego Parku do najbardziej interesujących należą między innymi  te ornitologiczne (Czapliniec oraz Czaplisko – Ławny Lasek), florystyczne (jezioro Lisunie, silnie zarastające stanowisko rzadkich roślin wodnych) oraz krajobrazowo-florystyczno-faunistyczne (Krutynia Dolna, Pierwos).

zdjecie_3

Na terenie całego Parku znajdują się także liczne pomniki przyrody, najczęściej są to stare dęby, sosny o ciekawych kształtach, głazy narzutowe oraz urokliwe aleje lipowe. Z niektórymi z nich wiążą się legendy, opowiadające o ludziach, żyjących w sąsiedztwie lub upamiętniające imiona zasłużonych w tym regionie osób. Nie sposób opisać malowniczości Mazurskiego Parku Krajobrazowego w kilku zdaniach, trzeba go po prostu odwiedzić i zachwycić się jego urodą na własne oczy.

 Krzyżackie dziedzictwo Mazur

Wielbiciele architektury oraz zabytkowych zamków i pałacyków również odnajdą wiele ciekawych miejsc dla siebie na Mazurach. Region ten przede wszystkim słynie z pozostałości po zamkach krzyżackich. Na ten przykład w Garbnie można obejrzeć pozostałości po założeniu warownym, wybudowanym przez Krzyżaków w XIV wieku, które służyło za siedzibę komornikowi zakonnego oraz pełniło funkcję osłonną dla Kętrzyna przed litewskimi najazdami. Obecnie z budowli zostały resztki fundamentów, które warto obejrzeć żeby poczuć prawdziwego ducha ówczesnych czasów. Innym interesującym zabytkiem historycznym jest wybudowany w miejsce zamku krzyżackiego neogotycki pałac w stylu angielskim z XIX wieku. Warownia z okresu późnego średniowiecza została rozebrana jeszcze w XVII wieku, natomiast sklepione kolebkowo i krzyżowo piwnice, jak również park zachowały się w stanie oryginalnym, obecnie nieco zaniedbane. Wkrótce zostanie również odbudowany zamek na jeziorze Ełckim, którego remont jest przeprowadzany aktualnie. Został on wzniesiony przez Krzyżaków na przełomie XIV i XV wieku, po czym zniszczony i odbudowany pod koniec XV wieku. W 1525 roku zamek został zaadaptowany na siedzibę starosty, a następnie na siedziby sądów. Obecnie na jeziorze Ełckim można obejrzeć stare, ceglane mury, których rewitalizacja jest już w toku.

 Bogaty wybór jachtów na czarter – www.naczarter.pl

W mazurskich portach, marinach i stanicach na żeglarzy czekają jachty. Wyczarterować jacht można nie tylko na miejscu, lecz także przez Internet, korzystając z nowoczesnego portalu rezerwacji online – www.naczarter.pl, który oferuje czarter nowoczesnych, solidnych i sprawdzonych jachtów.

Na tej platformie online każdy zainteresowany może znaleźć jacht dla siebie, dzięki rozbudowanej galerii zdjęć użytkownik jest w stanie sprawdzić jakość jachtu i stan wnętrza. Rezerwacji można dokonać online bezpośrednio po rejestracji składając zamówienie na wybrany jacht i określony termin czarteru.

Platforma www.naczarter.pl pozwala nie tylko dokonać rezerwacji, ale także dzięki funkcjom społecznościowym umożliwia znalezienie innych pasjonatów żeglarstwa, z którymi można stworzyć ekipę i wspólnie wybrać się na mazurską wyprawę pod żaglami.