Wakacje w Egipcie – Aleksandria

Aleksandria

Aleksandria to dość duża metropolia, jednakże można się tutaj spodziewać nieco większego spokoju aniżeli chociażby w Kairze. Ogrom zabytków i miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę imponujący, a klimat jaki panuje w tym mieście – wyjątkowy. Co ciekawe Aleksandria była stolicą Egiptu przez prawie tysiąc lat i do dziś czaruje odwiedzających ją turystów.

Miasto to ulokowane jest nad brzegiem Morza Śródziemnego i stanowi największy port w kraju. To także ważny ośrodek handlowy, przemysłowy i naukowy kraju, stanowiąc zarazem kulturalną stolicę Egiptu.

Warto zobaczyć

W Aleksandrii czeka wiele atrakcji. Jednym z nich jest Kolumna Pompejusza, która pochodzi z III wieku n.e. i jest cała z granitu. Ma ona prawie 27 metrów wysokości i stanowi jedną z największych kolumn na całym świecie, co robi wrażenie. Usytuowana zaś jest na dawnym miejskim akropolu.

Udając się na południowy wschód do Kolumny Pompejusza można odnaleźć Katakumby Kaum asz-Szukafa, które zachowały się w bardzo dobrym stanie. Odkryto je w 1990 roku i od tej pory niezmiennie fascynują odwiedzających. Posiadają one grobowce oraz kilkupoziomowy labirynt, co naprawdę warto zobaczyć.

alexandria

Równie ciekawym miejscem jest rzymski teatr pochodzący z II wieku n.e. oraz Cytadela Kaitbaya wzniesiona w drugiej połowie XV wieku. Z owego fortu można podziwiać niezwykłą panoramę miasta, a wewnątrz niego meczet i Muzeum Morskie.

Aleksandria czaruje również Meczetem Tysiąca Kolumn, niesamowitymi pałacami oraz Katedrą Świętego Marka. Każde z tych miejsc ma swój wyjątkowy urok i ukazuje kawałek historii miasta. To jednak dopiero początek tego, co czeka tutaj na spragnionych przygód podróżników – zobacz wakacje Egipt w serwisie Egipt.info.pl

Pogoda w Aleksandrii

Klimat Aleksandrii jest nieco inny aniżeli reszty części kraju. Wieje tutaj bowiem od Morza Śródziemnego wiatr północny. Lata są tu gorące i suche (średnia temperatura to około 30 stopni Celsjusza) a zimy wilgotne i chłodne. Można się wtedy także spodziewać sztormów oraz opadów deszczu.

ZAŁĄCZNIK
logo-egipt-info-pl.png

Autor: Tomasz Kucharski – redaktor serwisu Egipt.info.pl